Featured


CNC Modulo první náhled

Po úspěšném otestování prototypu CNC Airbrush je čas přenést pozornost k jeho další verzi. Ta nese pracovní název CNC Modulo... A nachází se zatím ve fázi 3D modelu.

Nicméně tento model vzniká tak, že je přesnou předlohou pro výrobu reálného stroje. Všechny rozměry, tlouštka stěn materiálů, všechny komponenty i barvy pro finální úpravu jsou reálné, vycházejí z výpočtů a zaručují, že výsledná konstrukce bude mít všechny vlastnosti, které se od ní už v okamžiku návrhu požadují.

Prozradím pár bližších informací o vznikajícím CNC Modulo:
- Pracovní prostor nástroje 950 x 600 x 150! mm
- Celkový rozměr stroje 1200 x 800 mm (tedy docela pěkný pořízek)
- Pohon ozubenými řemeny (není tedy určen na kovoobrábění :-(
- Maximální rychlost pojezdu 15m/min neboli 250mm/s (svižná mašinka)
- Opakovatelná přesnost cca 0,1mm

Proč CNC Modulo?
Jak lze z názvu snadno dovodit, celý CNC router je navržen jako modulární. V krátkosti se zmíním o jednotlivých zamýšlených způsobech využití:

*** CNC Airbrush:
Jak je z předchozího videa patrné, tak CNC Router, pomocí airbrush pistole stříká libovolnou barvu na prakticky libovolný povrch. U barvy je pak jedinou podmínkou, že musí být použitelná pro stříkání vzduchem. Je pak jedno jestli se použije barva akrylátová, syntetická, vodní, nebo nitro... Cokoli, co výrobce doporučuje ke stříkání vzduchovou pistolí (teoreticky tedy i určité druhy lepidel), je v nějaké podobě použitelné pro CNC Airbrush. Nejjednodušším způsobem je pak použítí přímo airbrushových barev, ale není to podmínkou. Úspěšně jsem testoval např. barvy do tiskáren a brzy vyzkouším například stříkání Savem na trička. Výsledky samozřejmě zveřejním... Oproti prvnímu prototypu, je CNC Modulo Airbrush navržen tak, aby nesl současně 3 airbrushové pistole a umožňoval jednoduchý 3-barevný tisk.
*** CNC Laser vypalování :
Odšroubováním hlavy nesoucí airbrushová pera a připevněním hlavy s laserem o výkonu 3W lze popisovat, značkovat, nebo vypalovat slabé materiály...
*** 3D tiskárna:
Další výměnou lze CNC modulo změnit na 3D tiskárnu obřích rozměrů. Pomocí montážního modulu lze upevnit extruder i vyhřívanou podložku a je tu 3D printer jak má být.
*** CNC woodworking
Konstrukce CNC Modulo umožňuje snadnou změnu na 3D frézku pro práci se dřevem. Konstrukce je vhodná pro upevnění vřetena s frézou pro vyřezávání ze dřeva, tvorbu 3D reliéfů, modelářské aplikace a podobně...
*** CNC vrtačka
Pokud je potřeba vyvrtat spoustu děr v předem daných roztečích, je CNC polohování velkou výhodou. Ušetří čas a nervy :-)